پیسی یا برص

Description:

پیسی یا برص یک اختلال تولید رنگدانه است که در آن ملانوسیت ها (سلولهای که رنگدانه تولید میکنند) در قسمتهای از پوست , غشای مخاطی و شبکیه تخریب شده اند. در نتیجه لکه های سفید در نواحی مختلف بدن ظاهر میشود. مویی که در نواحی مبتلا به پیسی رشد میکند معمولا سفید میشود. علت بیماری پیسی هنوز شناخته نشده است اما برخی محقیقین چندین نظریه متفاوت مطرح کرده اند. یک تئوری این است که بدن بعضی افراد آنتی بادی های را تولید میکند که ملانوسیت های بدن خودشان را تخریب میکند. تئوری دیگر ایسنت که ملانوسیت ها خود به خود تخریب میگردد. پیسی میتواند بیماری ارثی باشد یعنی در بین افراد فامیل بروز کند کودکان که والدین شان مبتلا به این بیماری هستند بیشتر احتمال به پیسی ارند. با این حال بیشتر کودکان که یکی از والدین شان مبتلا به پیسی باشند به بیماری مبتلا نمیشود و بیشتر افراد مبتلا به پیسی سابقه ای از این بیماری را در فامیل دارند.
علایم پیسی:
علامت پیسی از بین رفتن رنگدانه های پوستی در قسمت های مختلف بدن است. پیسی از اولین ظهور اولین لکه های سفید ممکن است تا مدتی هیچگونه گسترش یا تغیری رخ ندهد. بعد از گذشت این دوره ثبات لکه های بیشتری قابل مشاهده خواهند بود. پیسی اغلب قسمت های از پوست را که بیشتر در معرض نور افتاب هستند و یا خمیدگی های بدن مثل زیر بغل, محل زخم های قدیمی,اطراف خال ها و همچنین اطراف قسمت های قابل باز شدن بدن مثل دهان را تحت تاثیر قرار میدهد. لکه های سفیدی که رنگدانه خود را از دست داده اند. به ندرت به حالت اولیه باز میگرداند. پیسی همچنان ممکن است روی پلک ها و مو تاثیر بگذارد. و اما مصرف خوراکی های نامناسب به ویژه مصرف برخی مواد غذایی به صورتی که باهم استفاده شود مانند ماست و آبلیمو, ماست و سرکه.
خوراکی های مفید برای مبتلایان به پیسی:
غلات کامل, جو,جواری ,عدس,برنج,نان سبوس دار,
میوه ها: بهی, آلوبالو,کیله,سیب,ام,زردآلو,انگور
سبزیجات: بادنجان رومی,ملی سرخک, زردک, کچالو,بادرنگ,کدو, پالک,کلم,بروکلی,فاصلیه,سمارق, شلغم, مرچ سرخ وسیر.
پیشگیری های لازم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری پیسی:
دوری از نور آفتاب و استفاده از سایبان برای صورت, دستکش برای دستهابه صورتی که دستها و صورت با نور آفتاب مستقیم ارتباط نداشته باشند. شستشوی پوست با آب سرد مخصوصا در فصل تابستان و استفاده از صابونهای نرم کننده.


  • Sitmet eros lorem isum dolor
  • Adipiscing maurise pharetra magna
  • Malesuada orcdonec umet lorem

Discussion - 3 comments

leave a comment

Latest News

Contact Form