توبرکلوز

Description:

توبرکلوز یک مرض ساری بوده و از باکتریای مایکوباکتریوم بوجودمیاید. توبرکلوز میتواند از طریق هوا از یک شخص به شخص دیگر انتقال کند. توبرکلوز معمولا بالای شش تاثیر میکند. زیرا این مرض در شش ها وسعت پیدا کرده و باعث بوجود آمدن التهاب میشود. از شش ها باکتریا میتواند ذریعه جریان خون یا سیستم لنفاوی به دیگر اعضا بدن برسد. بنابراین دلیل توبرکلوز میتواند در غده های لنفاوی ,استخوان ها , سیستم ادراری , مغز وجلد وسعت پیداکند. توبرکلوز یک مریض قابل معالجه است.
علایم مرض توبرکلوز:
معمول ترین علایم توبرکلوز سرفه دوامدار است که برای سه هفته دوام نموده و سرفه با بلغم نیز بیرون شود. مریض مبتلا به توبرکلوز ممکن تب داشته باشد. وزن از دست بدهد و در شب شدیدا عرق کند. شخص مبتلا ضعیف و کم اشتها میگردد که منجر به از دست دادن وزن میشود .
رژیم غذایی برای مریضان مبتلا به بیماری توبرکلوز:
در ابتدا تناوب وعده های غذایی باید هردوساعت باشد که با بهبود بیماری هر چهار ساعت و به تدریج چهار وعده غذایی در روز توصیه میشود. در دوران تب باید مصرف روغن نباتی و غذاهای سرخ شده را محدود کرد. در مرحله تب مزمن و با پیشرفت بیماری توبرکلوز بیماران دچار کاهش اشتها , دردقفسه سینه,خستگی,عرق شبانه و سرفه میشود که رژیم غذایی در این دوره باید سرشار از پروتئین باشد. دریافت متعادل شیر , میوه ها , آب میوه و 1یا 2 عدد تخم مرغ در روز میتواند تامین کننده افزایش نیاز باشد. مصرف حداقل یک لیتر شیر در روز و انواع سبزیجات محتوی کلسیم مانند شلغم,بروکلی و ملی سرخک ,زردک ,بادنجان رومی و سبزیجات برگ سبز توصیه میگردد. مصرف مقادیر اضافی میوه های مانند کینو , لیمو و یا مکمل های ویتامینC ضروری میباشد.
توصیه های جهت بهبود و ضیعت تغذیه ای بیماران مبتلا به توبرکلوز:
1- غذای بیمار باید آسان هضم تا امکان اشتهاآور مطابق میل بیمار باشد تا او به غذا خوردن تشویق گردد.
2- هرگز بیمار را به غذا خوردن مجبور نکنید.
3-غذای کم در وعده های غذایی متناوب پذیرش بهتری خواهد داشت.
4- بیمار باید مایعات و نمک کافی دریافت کند.

  • Sitmet eros lorem isum dolor
  • Adipiscing maurise pharetra magna
  • Malesuada orcdonec umet lorem

Discussion - 3 comments

leave a comment

Latest News

Contact Form