روماتیزم

Description:

روماتیزم بیماری است که استخوان ها و مفاصل و بافت های همبند را درگیر میکند . روماتیزم مفصلی به آرتریت روماتوئیدی و روماتیزم قلبی به تب روماتیزمی گفته میشود. این بیماری ها در زنان شایع تر از مردان است ولی برخی از انواع آن مثلا روماتیزم ستون فقرات در مردان شایع تراست.
علایم و نشانه های روماتیزم:
خشکی دهان , خشکی یا سوزش گلو, مشکل در صحبت کردن , جویدن یا بلعیدن, خستگی, مشکلات گوارشی , کم خونی, خارش یا خشکی پوست, درد مفصلی, درد و تورم غده پاراتوئید, کاهش اشتها, درد مبهم عضلات میباشد.
انواع روماتیزم:
1- روماتیزم مفصلی: یک بیماری است که باعث التهاب و درد مفاصل بدن میشود. بیماری که اغلب مزمن بوده و در طولانی مدت میتواند به تخریب مفصل دامن بزند.
2- روماتیزم قلبی: به وضیعتی گفته میشود که در آن بر اثر ابتلا به تب روماتیزمی آسیب دایمی به دریچه های قلب وارد میشود. آسیب به دریچه های قلب از جایی شروع میشود که بدن به عارضه عفونی و التهابی مبتلا میشود. این عارضه در ابتدا باعث گلو درد میشود و سپس میتواند باعث آسیب به سایر اعضا از جمله قلب میشود.
3-روماتیزم چشمی: در واقع التهاب یک یا چند لایه از لایه های چشم است که با علایمی از جمله کاهش دید, سرخی چشم و درد عمیق چشم به صورت یکطرفه یا دوطرفه حادث میشود.
4- روماتیزم ستون فقرات : یک بیماری مزمن و التهابی است که علایم آن درد و خشکی عضلات است . این بیماری بیش از همه ستون فقرات را تحت تاثیر قرار میدهد. و موجب خشکی اسپاسم کمر, خمیده شدن ستون فقرات و درد هنگام نشستن و خم شدن میشود. این بیماری همچنین میتواند سایر مفاصل بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
رژیم غذایی برای افراد مبتلا به بیماری روماتیزم:
روش های نارست مصرف موادغذایی عامل مهم در بروز روماتیزم است . نگهدارنده ها در غذاهای اماده و روغن های صنعتی مانع رسیدن ویتامین D افتاب به بدن میشود.و همین امر عاملی برای بیماری روماتیزم میشود.
کیله سرشار از پتاسیم میباشدکه موجودیت این مواد معدنی تراکم استخوان ها را افزایش داده و علایم روماتیزم را کاهش میدهد. توت سیاه سرشار از انتی اکسیدان است سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند. ماهی نیز سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است که درد و التهاب را کاهش میدهد. چای سبز خواص ضد التهابی دارد . آب کینو که حاوی ویتامین C است نقش اساسی در رشد طبیعی استخوان ها را ایفا میکند.

  • Sitmet eros lorem isum dolor
  • Adipiscing maurise pharetra magna
  • Malesuada orcdonec umet lorem

Discussion - 3 comments

leave a comment

Latest News

Contact Form