قبضیت

Description:

قبضیت یا خشکی مزاج عارضه ای در دستگاه گوارش است که براثر ان مواد دفعی در روده بزرگ سخت میشود. و دفع آنها با درد و سختی همراه میشوند. قبضیت سخت ممکن است سبب بسته شدن روده شود که به نوبه خود حتی ممکن است نیاز به عملیات داشته باشدو علل بروز این عارضه ممکن است رژیم غذایی نامناسب برهم خوردن تعادل هورمونی ,اثر جانبی دواهای مصرفی یا آناتومی بدن است . روش های درمان شامل اصلاح رژیم غذایی تمرینات ورزشی است.
علت ایجاد قبضیت:
علت اصلی معمولا کندی سرعت عبور مواد از روده یا اختلال دفع است. برخی بیماری ها موجب قبضیت میشود .کم آبی بدن, کم کاری تیروئید,بیماری دیابت,تومورها و سرطان های روده .آب و مواد مغذی از آن جدا میشوند و مواد
زائد به صورت مدفوع باقی میماند و به وسیله انقباض ماهیچه ها در روده حرکت میکند. مصرف کم فیبر و آب نداشتن فعالیت بدنی و جلوگیری از دفع این امر را دشوار میکند.
روش های درمان:
روزانه 8تا 10 گیلاس مایعات مصرف کنید . مثلا هر یک ساعت یکبار 1 گیلاس آب بنوشید.
آلو یا آب آلو گرم و میلین است سایر میوه های میلین شامل: انجیر ,انگور,تربوز, توت زمینی, ناک , زردآلو, زیتون, کیوی و ناک میباشد و بهتر است از سیب و کیله و همچنان بهی استفاده نگردد. اسپرزه یک میلین حجم دهنده مدفوع است که آب موجود در روده را جذب میکند. و سبب افزایش حجم مدفوع و دفع آن میشود .باید اسپرزه همراه با مقادیر زیادی آب یا سایر مایعات خورده شود. در مدتی که قبضیت هستید ماست نخورید و به جای آن شیر میل کنید. از استرس و اضطراب خود بکاهید. حتما فعالیت بدنی داشته باشید. روزانه دست کم 30 دقیقه پیاده روی کنید. برقراری نظم برای دفع داشته باشید و به محض احساس دفع باید رفع حاجت نماید.


  • Sitmet eros lorem isum dolor
  • Adipiscing maurise pharetra magna
  • Malesuada orcdonec umet lorem

Discussion - 3 comments

leave a comment

Latest News

Contact Form